Nemzetközi lapszemle: Diktátorok és gyanús barátaik
Putyintól Melonin át Trumpig - mindenkinek megvan a maga keresztje. És egyik sem kicsiny.
Putyintól Melonin át Trumpig - mindenkinek megvan a maga keresztje. És egyik sem kicsiny.
Egymás után köszönte meg az új olasz miniszterelnök a gratulációkat Twitteren, különösen sokat írt a közös európai munkáról és Ukrajna támogatásáról.
Az új kabinet a jövő héten kér bizalmat az olasz parlamentben.
A kormány már szombat délelőtt leteszi az esküt.
A volt miniszterelnök még mindig kitart Putyin mellett.
A populista és technokrata politikai cselekvés társulása egy évtizeddel ezelőtt még elképzelhetetlen forgatókönyv lett volna. A szükség és az érdekek azonban olykor törvényt bontanak, a technopopulizmus az utóbbi néhány évben pedig már eredményeket is fel tud mutatni. Ennek legutóbbi példája a Giorgia Meloni és Matteo Salvini nevével fémjelzett szövetség olasz választásokon elért sikere. Az új típusú szemlélet már nálunk is megjelent, hiszen az ötödik Orbán-kormány is magán visel egyfajta technopopulista jelleget.
A leendő olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni jól tudja, hogy Matteo Salvini el van áztatva, ezért mindenképpen el akarja kerülni, hogy fontos poszthoz jusson, de Berlusconi atyáskodó szerepe is feszültségeket okozhat a készülő kormánykoalícióban. Meloni pártja és a Fidesz szövetségesek, de az olaszok aligha lesznek partnerek Orbán szankcióellenes próbálkozásaihoz. Interjú Stefano Bottoni olasz–magyar történésszel, a Firenzei Egyetem tanárával.
A győztes oldalon is van vesztes, és a vesztesén is győztes a szélsőjobboldal hatalomra kerülését hozó olaszországi választás után. Az ukrajnai háború ügyében a Meloni vezette kormány várhatóan kitart az uniós álláspont mellett, a GDP 150 százalékára rúgó olasz államadósság mellett szüksége is van Brüsszel jóindulatára.
A jelek szerint a liberális demokrata pártoknak fogalmuk nincs, miként birkózzanak meg azzal a ténnyel, hogy a szélsőjobb helyet követel magának az európai elitben, írja a neves politológusprofesszor a Guardianben.
Németországban kétkedéssel, az Egyesült Államokban bizakodva fogadták az új olasz kormányt. Volt, ahol belső konfliktust is szült, hogy egy politikus a kampányban kiállt Matteo Salvini mellett.
Moszkva azt reméli, hogy az új olasz kormánypártokkal jobb viszonyban lesz, mint az előzővel.
A vasárnapi választáson az olasz szélsőjobbos szövetség a voksok legalább 44 százalékát gyűjtötte be.
Hivatalos eredmény még nincs, de úgy tűnik, a formáció a szavazatok 42,2 százalékát kapta.
Giorgia Meloni pártja, az Olasz Testvérek a várakozásoknak megfelelően a legtöbb szavazatot kapta a vasárnapi olaszországi előrehozott választásokon, szövetségeseivel komoly előnyre tettek szert.
Van szakértő, aki úgy látja, hogy Olaszországból nem lesz új Magyarország vagy Lengyelország, nem lesz szó új Visegrádi Csoportról. Leselkednek veszélyek az olasz jogállamiságra, de az uniós pénzeket az olasz szélsőjobb sem szívesen kockáztatja.
A másfél évtizede egymást követő válságok az elit ellen fordították a szavazókat Európában, aminek a legnagyobb haszonélvezője a szélsőjobb.
Szeptember 25-én tartják a választást Olaszországban, ahol jelenleg a szélsőjobboldali Giorgia Meloni a legnépszerűbb politikus, aki “patrióta gazdaságpolitikát” hirdet.
Ennyiszer talán még senkinek nem vágták a fejéhez, hogy Orbán Viktorral kokettál, mint most az olasz kormányalakításra esélyes Giorgia Meloninak. De a vasárnap tartandó választás fő kérdése mégsem az, hogy Meloni kormányon átvesz-e illiberális módszereket Orbántól, hanem az, hogy Matteo Salvinit sikerül-e kordában tartania.
Az olasz demokrácia erős, külső ellenség és a fizetett bábjaik nem fogják legyőzni - mondja a leköszönő olasz miniszterelnök, Mario Draghi pénteken, aki arról is beszélt, hogy az Oroszország elleni szankciók működnek, és arra is utalt, hogy a leendő kormánynak Orbán Viktor helyett kikkel kellene együttműködnie.
Chiara Ferragni posztja arra figyelmezteti a követőit, hogy ha a jobboldali pártok szövetsége nyerne az olaszországi választásokon szeptember végén, akkor azzal az emberi jogok, a nők jogai kerülnének veszélybe és a bevándorlók iránti gyűlölet fokozódna.